siyah kuğu, black swan, darren aronofsky

Sinemaloji

siyah kuğu, black swan, darren aronofsky

siyah kuğu, black swan, darren aronofsky

Black Swan filminin ödüllü yönetmeni Darren Aronofsky alldesign’da!

Haber Masası

darren aronosfskyİstanbul, tasarım dünyasının dahilerini ağırlayacağı 2 günlük bir tasarım buluşmasına hazırlanıyor! 22-23 Şubat 2013 tarihlerinde Hilton Convention Center’da düzenlenecek olan alldesign 2013, hayatımızın her alanına yön veren yaratıcı endüstrilerin ele alınacağı bir eşi benzeri olmayan bir tasarım buluşması! alldesign 2013’te kendi dalının dünya çapındaki uzmanları tasarıma bakış açılarını ve dünyaca ödüllü işlerini izleyicilerle paylaşacak. George Lois, Ron Arad, Es Devlin ve Stefan Sagmeister gibi tasarım dünyasının dahilerini ağırlayacak olan alldesign 2013’ün sürpriz isimleri arasında Oscar ödüllü filmlerin dünyaca ünlü yönetmeni Darren Aronofsky de yer alıyor!

Darren Aronofsky Requiem for a dream, The Wrestler ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran Black Swan gibi baş yapıtların Oscar adaylı yönetmeni.

Amerikalı yönetmen, 1996yılında düşük bütçelerle çektiği Pi filmiyle bağımsız filmlerin adresi olan Sundance Film Festivali’nde ödüllendirildi. Ardından çektiği Requiem For ADream filmi ise kendisini milyonlarla tanıştırdı. The Wrestler, The Fountain ve Black Swan filmlerinin de yönetmeni olan Darren Aronofsky sinema dünyasının en iyi yönetmenleri arasında gösteriliyor. Filmlerindeki insani olguları acımasız bir sertlikte veren yönetmenin yaptığı her film sinema tarihinin kült eserleri arasına girmiştir.

Ellen Burstyn (Requiem for a dream), Mickey Rourke (The Wrestler), Marisa  Tomei (The Wrestler) ve Natalie Portman (Black Swan)’ın Oscar adayı olduğu filmleri yönetti.

2010 yılında 5 dalda Oskara aday olan Black Swan filmiyle Aronofsky de en iyi yönetmen dalında aday olmuştu. Dünya çapında büyük başarı kazanan filmin gişe hasılatı 328 milyon dolardı. Black Swan 2011 Independent Spirit Award’da en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu ve en iyi sinematografi ödüllerini topladı.

Venedik Film Festivalinde prestijli Golden Lion ödülünü alan The Wrestler, bu büyük ödülü kazanan 3. Amerikan yapımı film oldu.Mickey Rouke ve Marisa Tomei’ye Oscar adaylığı getiren film, Independent Spirit Award’da best feature ödülünü kazandı. İkonik performansıyla Golden Globe’da Mickey Rouke en iyi erkek oyuncu ödülünü alırken filmin müziklerini yapan Bruce Springsteen en iyi orijinal müzik ödülü aldı.

Hugh Jackman ve Rachel Weisz’in başrollerde oynadığı romantik bilim kurgu THE FOUNTAIN’ın da yönetmenliğini yapan Aronofsky 2000 yılında Cannes Film Festivalindeki ilk gösterimiyle büyük ses getiren REQUIEM FOR A DREAM’in de yönetmenliğini üstlendi. New York Times, Rolling Stone, Entertainment Weekly ve the American Film Institute dahil olmak üzere 150 Top Ten listesine giren film, Ellen Burstyn’e en iyi kadın oyuncu dalında Golden Globe kazandırmıştı.

30’un üzerinde ödülün sahibi olan Aronofsky şu an baş rollerinde Russell Crowe, Jennifer Connelly, Emma Watson ve Anthony Hopkins gibi isimlerin yer aldığı ve Nuhun Gemisinin hikayesinin işlendiği NOAH filmi üzerinde çalışıyor. İzlanda’da çekimleri devam eden filmin 2014’te gösterime girmesi bekleniyor.

İlgili Filmler

İlgili Kişiler

Yorumları

(Toplam 0)

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz