Sallanan Sandalye, Depreme Karşı Farkındalığı Artırıyor!, Sallanan Sandalye,

Sinemaloji

Sallanan Sandalye, Depreme Karşı Farkındalığı Artırıyor!

Sallanan Sandalye, Depreme Karşı Farkındalığı Artırıyor!

Sallanan Sandalye, Depreme Karşı Farkındalığı Artırıyor!

Tiyatro

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık (İSMEP) Projesi kapsamında hazırlanan deprem konulu “Sallanan Sandalye” tiyatro oyunu, sahnelenmeye devam ediyor.  

 

 

 

Sallanan Sandalye” oyunu bu yılın 1-17 Nisan 2013 tarihleri arasında 25  okulda 75 kez sahnelenerek toplamda 7 bin 62 öğrenciyle buluştu. Böylece oyun 11 Aralık 2012 tarihinden beri toplamda 123 okulda 366 seans sahnelendi ve 40 bin 104 öğrenciye ulaşıldı.

 

 

 

 “Sallanan Sandalye” tiyatro oyunu; ilköğretim okulu seviyesindeki çocukların erken yaşlardan itibaren depreme hazırlık konusunda farkındalık kazanması ve güvenli yaşam kültürünü öğrenmeleri, bir deprem öncesinde alınması gereken önlemler, sırasında ve sonrasında sergilenmesi gereken doğru davranış modellerini öğretmeyi amaçlıyor.

 

 

Yaklaşık 40 dakika süren oyunun konusu ise şöyle; Okullarında depreme hazırlıkla ilgili bir ders işleyen çocuklar okul sonrasında bir arkadaşlarının evinde buluşup ders çalışmak için sözleşmişlerdir. Ev sahibi çocuk Nuri, okulda anlatılanları yarım yamalak dinlemiş, aklında depreme karşı önlem almak gerektiği dışında bir şey kalmamıştır.

 

 

Evlerinde bulunan sallanan sandalyede oturursa depremi hissetmeyeceğine inanmaktadır. Buna eve gelen arkadaşı Ceylan'ı da inandırır. En son olarak eve Bilge gelir, Bilge anlatılanları can kulağıyla dinlemiş hatta eve gelirken seminerde bahsedilen bazı malzemeleri satın almıştır. Oyun bu üçlünün karşılıklı atışmaları, kahkahalar ve birlikte öğrenme yolculuğu şeklinde devam ediyor.

Yorumları

(Toplam 0)

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz